Mastocytomy - guzy z komórek tucznych, to jedne z częściej występujących nowotworów skóry. W większości diagnozuje się je u psów.
Rasy predysponowane do ich występowania to boksery, boston teriery, buldogi, golden retrievery, labradory oraz shar pei.
Guzy najczęściej pojawiają się na tułowiu, kończynach i na głowie. Często przypominają tłuszczaki i mogą być pojedyncze lub rzadziej mnogie.
Biopsja i badanie cytologiczne dają możliwość ocenić charakter takiej zmiany.
Leczeniem guzów jest zabieg operacyjny, polegający na ich usunięciu z szerokim marginesem tkanki. Przed zabiegiem konieczne jest ustalenie zaawansowania zmian/zmiany i wykonanie badań:
- badanie krwi
- biopsję cienkoigłową regionalnych węzłów chłonnych zawsze, jeśli są powiększone
- badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej
- w przypadku guzów trudnych do usunięcia - pobranie wycinka do badania histopatologicznego do oceny stopnia złośliwości
Po usunięciu guza wykonuje się badanie histopatologiczne, aby określić stopień złośliwości oraz ocenić rokowanie dla pacjenta.
Rokowanie ustala się na podstawie stopnia złośliwości histologiczne i naciekania tkanek przylegających.
Powiększenie węzłów chłonnych, śledziony lub wątroby zawsze powinno się łączyć z wykonaniem biopsji tych narządów i wiąże się na ogół z gorszym rokowaniem.
Zmiany rosnące szybko, zaczerwienione i powodujące obrzęk wiążą się zazwyczaj z gorszym rokowaniem.
Dodatkowo objawy tj. wymioty, biegunki, apatia i brak apetytu mogą być związane z działaniem ogólnoustrojowy guza i wiązać się z gorszym rokowaniem. Stany te mogą też wywoływać niedokrwistość.
Zmiany u psów rasy shar pei, szczególnie młodych zazwyczaj są bardzo agresywne.
Lokalizacja zmian wpływa także na rokowanie.
Radioterapia ma zastosowanie głównie jako leczenie uzupełniające po zabiegach niecałkowitego usunięcia guza w miejscach trudnych do zoperowania - na głowie i kończynach.
Podskórne guzy z komórek tucznych MCT należy odróżnić od skórnych MCT u psów, ponieważ mają tendencję do bycia mniej agresywnymi niż skórne MCT. Podskórne MCT najczęściej lokalizują się na nogach, plecach i klatce piersiowej, ale mogą występować w dowolnym miejscu na ciele, zazwyczaj to pojedyncze zmiany.
Chociaż ponad 90% podskórnych MCT wykazuje łagodne zachowanie biologiczne i dlatego są kontrolowane wyłącznie poprzez wycięcie chirurgiczne, w rzadkich przypadkach obserwuje się złośliwe zachowanie.