owotwory gruczołu sutkowego stanowią połowę wszystkich nowotworów u suk, z tego połowa to zmiany łagodne. Średni wiek występowania tych zmian u suk to 9 lat. Wielokrotne podawanie hormonów blokujących występowanie cyklu zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów. Nowotwory takie mogą występować w postaci wielu guzków lub pojedynczo, ich średnica jest bardzo różna i mieści się z zakresie 0,5 do 10 cm, są one hormonozależne tj. ich rozwój zależny jest od wydzielania estrogenów i progesteronu. U suk niekastrowanych lub kastrowanych po 2. cieczce ryzyko nowotworu gruczołu sutkowego wynosi 26%. Kastracja przez 1. cieczką zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu do 0,5%.
Guzy ocenia się na bardziej złośliwe im szybciej rosną, są bardziej zrośnięte z mięśniami brzucha lub klatki piersiowej i/lub występują w postaci owrzodzeń skóry nad guzem. Nowotwory łagodne nie dają przerzutów oraz nie naciekają okolicznych tkanek. suk obserwuje się skłonność do rozwoju mnogich zmian nowotworowych w wielu gruczołach mlekowych i po usunięciu pojedynczego guzka zwykle następuje wznowa lub rozwój zmian w sąsiednich gruczołach. Nowotwory złośliwe mogą dawać przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, wątroby, nerek, rzadziej do serca, kości.
U psów nowotwór dotyczy najczęściej IV i V pary gruczołów mlekowych. U kotek najczęściej są to pakiety doczaszkowe. Małe guzki poniżej 5 mm wymagają regularnych kontroli czy nie zwiększają swojej średnicy i profilaktycznie też powinny być usuwane. Większe lub szybko rosnące guzy wymagają natychmiastowego usunięcia chirurgicznego.
Przed zabiegiem konieczne jest ustalenie czy nie ma przerzutów do węzłów chłonnych i płuc. W tym celu wykonuje się badanie RTG klatki piersiowej. Podczas zabiegu usuwa się guz razem z sutkiem oraz gruczoły do niego przylegające. Najczęściej stosuje się zabiegi mastektomii częściowej (usunięcie dotkniętego rozrostem pakietu gruczołu mlekowego wraz z pakietami mającymi z nim wspólne unaczynienie) lub mastektomia całkowita (usunięcie wszystkich pakietów gruczołu po jednej stornie). Cięcie wykonuje się z marginesem, aby mieć pewność, że nie pozostawia się komórek nowotworowych. Rany pozabiegowe są dość duże, dlatego ważne jest ograniczenie ruchu przez 3 doby po zabiegu. Wznowa nowotworu polega na tworzeniu się nowych guzów w tych samych miejscach i występują one w około 20% przypadków operowanych zwierząt, jest to możliwe wtedy, gdy nie usunięto całkowicie guza z danym sutkiem. Rokowanie w dobrze zróżnicowanych jest ostrożne, a czas przeżycia w niektórych typach nowotworów wynosi ponad 2 lata. Dla raków inwazyjnych prognoza jest niepomyślna, ponieważ większość z nich daje przeżuty nawet po całkowitym usunięciu guza. U kotek rokowanie w nowotworach gruczołu mlekowego jest znacznie mniej pomyślne niż w przypadkach suk. Wiąże się to w wysoce złośliwym charakterem większości procesów.
Ocenę ewentualnej obecności zmian w gruczołach możemy stosować codziennie w domu podczas głaskania zwierzaka po brzuchu.