Babeszjoza psów
Babeszjoza jest groźną chorobą inwazyjną głównie psów. Babesia canis jest pierwotniakiem - pasożytem wewnątrzkomórkowym. Do zarażenia psa dochodzi podczas żerowania na jego skórze zarażonego kleszcza. Wraz ze śliną kleszcza wprowadzane są do krwi psa sporozoity, które następnie wnikają do krwinek czerwonych. W patogenezie głównym czynnikiem jest rozpad krwinek czerwonych. Okres inkubacji trwa ok. 7-14 dni, objawy są zwykle niespecyficzne. Do głównych objawów klinicznych zaliczamy:
- wzrost temperatury do 40-41°C,
- osłabienie,
- apatię i brak apetytu,
- hemoglobinurię (krew w moczu - ciemne zabarwienie moczu),
- bladość błon śluzowych,
- żółtaczkę
- W badaniach krwi niskie parametry czerwonokrwinkowe oraz mała liczba płytek krwi
Leczeniu w początkowym etapie trwa zazwyczaj kilka dni i polega na podaniu leków przeciw pasożytowi, antybiotyku, leku przeciwzapalnego i płynoterapii. W bardziej zaawansowanych stadiach pomóc może transfuzja krwi, leki osłaniające wątrobę oraz leczenie objawowe. W ciężkich lub wtórnych babeszjozach może dochodzić do niewydolności nerek i śmierci zwierzęcia.
Borelioza psów
Czynnikiem wywołującym boreliozę jest Borrelia burgdorferi. Podczas ssania krwi następuje wydalanie patogenów ze śliną do organizmu żywiciela. Rezerwuarem są dzikie ssaki i ptaki, od których zarażają się poszczególne stadia rozwojowe kleszczy. Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 5 miesięcy. W przypadku pełnoobjawowej boreliozy obserwowano:
- kulawizny w wyniku ostrego zapalenia stawów kończyn
- objawy zapalenia mięśnia sercowego,
- zapalenia nerek,
- mogą występować padaczka i napady agresji w wyniku zapalenia opon mózgowych i rdzenia kręgowego
- często objawy kliniczne poprzedzane są skokami temperatury do 40,5°C,
- brakiem apetytu i apatią
W diagnozowaniu wykorzystuje się testy serologiczne. Leczenie jest długie i polega na podawaniu antybiotyków nawet do kilkunastu tygodni oraz leczeniu objawowym.
Erlichiozy psów
Riketsje wywołujące erlichiozy psów na terenie Polski przenoszone są przez Ixodes ricinus i Rhipicephalus sanguineus. Do gatunków występujących w naszym kraju należą Ehrlichia canis i Anaplasma phagocytophila. Erlichioza monocytarna jest ciężką chorobą psów, okres inkubacji trwa 1-3 miesięcy, towarzyszą jej:
- wysoka temperatura,
- brak apetytu,
- chudnięcie,
- może pojawiać się ślepota,
- objawy nerwowe,
- kulawizny
- krwawienie z nosa
Anaplazmoza granulocytarna powoduje
- gorączkę,
- zapalenie stawów,
- apatię,
- wymioty i biegunkę.
Okres inkubacji 5-12 dni. Leczenie obejmuje podawanie antybiotyku przez około 3 tygodnie oraz leczenie objawowe - płynoterapia, leki przeciwgorączkowe i inne w zależności od objawów.
Jak prawidłowo usunąć kleszcza?
Najlepiej sprawdzają się specjalne kleszczolapki. Chwytamy jak najbliżej skóry i wykręcamy. Nie smarujemy, nie pryskamy niczym.
Co nie jest kleszczem?
- Sutek - pies ma od 4 do 6 par sutków, zazwyczaj występują symetrycznie po prawej i lewej stronie, mają je suki jak i psy!
- Brodawka - zazwyczaj jest koloru skóry, trzeba się przyjrzeć i można zauważyć że nie ma odnóży
Jaki preparat na kleszcz wybrać?
Każdy producent będzie przekonywał, że jego preparat jest najlepszy. Mamy kilkadziesiąt produktów przeciwkleszczowych w różnych formach dla psów i kotów. Obecnie najwyższą skuteczność wykazują preparaty zawierające substancje z grupy izoksazolin, występują one zazwyczaj pod postacią tabletek działających 4,5 lub 12 tygodni. Preparaty te bardzo dobrze zabijają kleszcza zanim zdąży on przenieść chorobę do organizmu zwierzaka.
Preparaty w formie spot-on zazwyczaj działają 4 tygodnie i ich substancją czynną jest fipronil - od lat używany jak preparat przeciwkleszczowy, już nie sprawdza się tak dobrze jak kiedyś.
Obroże przeciwkleszczowe mają za zadanie jedynie odstraszać kleszcze, zdarza się zwierzęta mają po nich uczulenie.