Łzawienie i przebarwienia wokół oczu u psów i kotów to bardzo częsty objaw z jakim zgłaszają się właściciele zwierząt do przychodni. Ustalenie przyczyny takiego stanu często wymaga dodatkowych badań. Należy pamiętać, że łzawienie u psów i kotów jest zawsze tylko objawem i związane jest z chorobą występującą w obrębie gałki ocznej, powiek lub dróg odprowadzających łzy.
Procesy chorobowe przebiegające z łzawieniem:
- Zapalenie worka łzowego - często na skutek obecności ciała obcego (kłos trawy, piasek, sól drogowa). Przewlekłe zapalenie worka łzowego może być przyczyną nawracającego zapalenia spojówki.
- Wrodzone zarośnięcie, przemieszczenie i brak perforacji punktów łzowych - często spotykana u psów, przez pierwsze tygodnie życia schorzenie może być mało widoczne, aż do czasu kiedy wzrasta ilość produkowanych łez.
- Niedrożność przewodu nosowo-łzowego spowodowana zbliznowaceniem - często u kotów jest następstwem herpeswirusowego zapalenia rogówki i spojówek i zakażeń górnych dróg oddechowych.
- Zespół plam łzowych - występuje najczęściej u pudli miniaturowych, maltańczyków, ras brachycefalicznych psów i kotów. Właściciele zgłaszają się, kiedy na jasnym włosie powstają brunatne zabarwienia. Zabarwienie włosów jest skutkiem ciągłego wylewania się łez spowodowanym niedrożnością dróg łzowych i obecnością barwnika w filmie łzowym. Przyczynami tego stanu mogą być:
- niedrożność mechaniczna spowodowana podwinięciem kąta przyśrodkowego dolnej powieki
- fałdy spojówki zamykające wejście do punktów łzowych
- nieprawidłowy wzrost włosów w kierunku oka
- skręcenie drożnych kanalików łzowych
- nieprawidłowe zamykanie powiek
- niedrożność kanalików nosowo-łzowych
- zapalenie spojówek
Diagnostyka:
Prawidłowa diagnostyka jest podstawą ustąpienia objawów i wyleczenia zwierzęcia. Niektóre badania muszą zostać wykonane bardzo precyzyjnie i do tego potrzebne jest farmakologiczne uspokojenie pacjenta.
Leczenie:
W zależności od diagnozy leczenie może być farmakologiczne (antybiotyk, preparaty nawilżające), chirurgiczne lub łączone. Bardzo ważna jest higiena okolicy oczu i przemywanie płynami dedykowanymi dla zwierząt. Długotrwale mokra sierść jest bardzo dobrym środowiskiem dla chorobotwórczych grzybów i bakterii.