Średnio od 1 do 3 razy w ciągu swojego życia, zwierzę gubi się swojemu właścicielowi. Według przeprowadzonych badań, tylko około 17% zagubionych psów i 2% zagubionych kotów odnajduje drogę powrotną do domu.
10 przyczyn zaginięć zwierząt:
- ZERWANIE SIĘ ZE SMYCZY
- UCIECZKA PRZEZ OTWARTE DRZWI LUB OKNO
- KRADZIEŻ ZWIERZAKA
- ŹLE ZAWIĄZANA SMYCZ POD SKLEPEM
- UCIECZKA PODCZAS SPACERU GDY PIES "BIEGA WOLNO"
- PANIKA SPOWODOWANA WYBUCHEM FAJERWERKÓW LUB BURZĄ
- UCIECZKA Z OGRODU POD OGRODZENIEM
- PANIKA PODCZAS PODRÓŻY ZWIĄZANA Z OBECNOŚCIĄ W NIEZNANYM MIEJSCU
- SZOK SPOWODOWANY WYPADKIEM KOMUNIKACYJNYM LUB INNYMI ZDARZENIAMI LOSOWYMI
- POGOŃ ZA KOTEM
Każdy mikroczip musi zostać niezwłocznie zarejestrowany w Międzynarodowej Bazie Danych SAFE-ANIMAL. Pozwoli to natychmiastowe odnalezienie Twojego pupila. Do zarejestrowania zwierzaka będzie potrzebne jego imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie i data urodzenia. Następnie przechodzimy do danych właściciela Imię, Nazwisko, Adres i najważniejsze aktualny nr telefonu.
Wpisu można dokonać samemu na stronie SAFE ANIMAL lub dokonuje go w przychodni lekarz, który wykonywał czipowanie. Wszczepienia elektronicznego identyfikatora może dokonać tylko lekarz weterynarii, który jako jedyny kieruje się w swym postępowaniu wszelką wiedzą o zdrowiu i leczeniu zwierząt, oraz przestrzega wszystkich normy higieniczno-sanitarnych.
Jak działa mikroczip?
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym 15 cyfrowym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Miejsce implantacji u psów i kotów w Europie to lewa strona szyi w połowie odległości pomiędzy karkiem a łopatką, podskórnie. Odczytu dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika, który posiadają przychodnie weterynaryjne, straż miejska, schroniska dla zwierząt i służby graniczne. Mikroczip aktywowany jest przez fale radiowe wysyłane przez czytnik. Po przetworzeniu przez mikroprocesor fala radiowa zawierająca zakodowany numer mikroczipa wysyłana jest z powrotem do skanera, który ją dekoduje i wyświetla w postaci numeru identyfikacyjnego na ekranie. Czipowanie jest zabiegiem niewymagającym znieczulenia pacjenta. To taki zastrzyk tylko z grubszą igłą. Można go przeprowadzić podczas wizyty weterynaryjnej, jak również podczas zabiegu kastracji czy sterylizacji.
Elektroniczne oznakowanie jest niezbędnym wymogiem do wyrobienia paszportu, który trzeba posiadać aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej. Przeczytaj więcej o podróżowaniu ze zwierzęciem.
Co nam daje zaczipowanie zwierzaka?
Właściciele są zabezpieczeni w przypadku nagłego zaginięcia zwierzęcia. Również w przypadku kradzieży psa lub kota znacznie łatwiej jest udowodnić, że jest to nasze zwierzę. Z kolei pies, który zaginąłby miałby prawie pewną szansę na odnalezienie swojego domu bez trafienie do schroniska.
Aplikacja SAFE-ANIMAL
Zagubiłeś psa lub kota?
Odnalazłeś zabłąkane zwierzę?
Koniecznie wyślij alert!
Wszyscy użytkownicy aplikacji znajdujący się w Twojej okolicy otrzymają powiadomienie. Rozpowszechnienie zdjęcia zwierzęcia zwiększy szansę na szczęśliwy powrót Twojego psa lub kota do domu. Pamiętaj, że w tej sytuacji nie jesteś sam. Razem poszukamy Twojego przyjaciela.